2020/119 Çin Halk Cumhuriyeti Bilgilendirme Etkinlikleri Hk.

Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığımızdan aldığımız yazıda, Çin Halk Cumhuriyeti Guangzhou Ticaret Ataşeliğimiz ve Pekin Ticaret Müşavirliğimiz koordinasyonunda, Çin Halk Cumhuriyetindeki serbest bölgeler hakkında bilgi verileceği ve bu kapsamda da 15 Eylül tarihinde TSİ 10.00'da Çin Halk C“Hainan Serbest Ticaret Limanı Bilgilendirme Etkinliği” ve 17 Eylül tarihinde TSİ 10.00'da “Tianjin Pilot Serbest Ticaret Bölgesi Bilgilendirme Etkinliği” düzenleneceği bildirilmiştir.

Bu çerçevede, Hainan Adası'nın Çin Hükümeti tarafından 1 Haziran 2020 tarihinde yayımlanan Hainan Free Trade Limanı master planı ile serbest bölge ilan edildiği ve 9,2 milyon nüfus ve 35.000 kilometrekarelik alana sahip adanın, dünyanın en büyük serbest bölgesi olacağı belirtilmektedir. Aynı zamanda "duty free" olarak da hizmet vermesi öngörülen Ada'dan B2C kapsamında yıllık kişi başı 100.000 RMB tutarında (yaklaşık 14.000 ABD Doları) kadar ürünün vergisiz olarak anakara Çin'e girebilmesi mümkün olabilecektir. Diğer taraftan, söz konusu adanın önemli bir lojistik merkezi olarak da hizmet vermesi öngörülmektedir. Diğer yandan Çin'in Tier 1 olarak adlandırılan gelişmiş şehirleri arasındaki Tianjin'de yer alan Pilot Serbest Ticaret Bölgesi'nin, ihracatçılarımız ve yatırımcılarımız açısından depolama, lojistik ve e-ticaret açısından birçok avantajı barındırabileceği belirtilmektedir.

Bu kapsamda, Hainan Serbest Ticaret Limanı ve Tianjin Pilot Serbest Ticaret Bölgesi'ne yönelik bilgiler, Türk iş dünyası açısından stratejik önemine yönelik detaylar ve etkinlik programlarına http://www.deik.org.tr/contents-fileaction-25619 linkinden ulaşılabilmektedir.