2020/115 Genel Sirküler

SİRKÜLER  (2020/115)

  1. Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler – Meksika Hakkında Bilgi;
  2. Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi / Bazı Çelik Ürünleri Korunma Önlemi Soruşturması Hakkında Bilgi;
  3. KDC - Yaptırım Listesinde Yapılan Güncelleme Yaptırımlar Komitesi Kararları Hakkında Bilgi; 
  4. MEDIBAT 2021/Fuar Duyurusu Hakkında Bilgi;
  5. KBIS 2021 ORLANDO/ Fuar Duyurusu Hakkında Bilgi;     

Konularını kapsayan sirkülerimiz bilgilerinize sunulmuştur. 

 

1

TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER – MEKSİKA HAKKINDA BİLGİ;

 

T.C Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)'nden alınan yazıda, Bakanlığa bağlı olarak dünyanın dört bir yanında ihracatımızın geliştirilmesi için çalışmakta olan Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere Bakanlık tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler” toplantıları düzenlenmekte olduğundan bahisle, 7 Eylül 2020 Pazartesi günü 17.00-18.30 saatleri arasında Meksika Birleşik Devletleri'nde görev yapmakta olan Ticaret Müşavirimiz ile bu ülkede iş yapmakta olan iş insanlarımızın konuşmacı olarak katılarak tecrübelerini paylaşacağı bir e-sohbet toplantısının gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.

Not: Sohbet toplantısı “Microsoft Teams” uygulaması üzerinden gerçekleştirilecektir. Toplantıya yukarıdaki linke tıklayarak kayıt olmak suretiyle katılabilirsiniz (Internet Explorer tarayıcısı desteklememektedir). Microsoft Teams uygulaması bilgisayarlara yüklenebileceği gibi web üzerinden de katılım mümkündür. Sohbet toplantısının akıllı mobil cihazlardan takip edilebilmesi için ise Microsoft Teams uygulamasının mobil cihazlara indirilmesi gerekmektedir.

Link: Meksika Sohbet Toplantısı

2

KÖRFEZ ARAP ÜLKELERİ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ / BAZI ÇELİK ÜRÜNLERİ KORUNMA ÖNLEMİ SORUŞTURMASI HAKKINDA BİLGİ;

 

Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) tarafından "Bazı Çelik Ürünleri" ithalatına karşı yürütülen korunma önlemi soruşturması kapsamında, 21 Temmuz 2020 tarihinde bir kamu dinleme toplantısı düzenleneceği bildirilmişti.

Konu ile ilgili T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan bir yazıda, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) tarafından "Bazı Çelik Ürünleri" ithalatına karşı yürütülen korunma önlemi soruşturması kapsamında, KİK Sekretaryası tarafından 31 Ağustos 2020 tarihinde Cidde Ticaret Ataşeliğimize iletilen ve bir örneği ekte yer alan duyuruda bahse konu korunma önlemi soruşturmasının 6 aydan uzun olmamak üzere uzatıldığı ifade edilmektedir.

EK 1: Duyuru Metni (Arapça)

EK 2: Resmi olmayan İngilizce Çeviri

3

KDC - YAPTIRIM LİSTESİNDE YAPILAN GÜNCELLEME YAPTIRIMLAR KOMİTESİ KARARLARI HAKKINDA BİLGİ

 

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)'nden alınan yazıda, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 1533 (2004) sayılı kararı uyarınca faaliyet gösteren Kongo Demokratik Cumhuriyeti Yaptırımları Komitesinin, adı geçen ülke vatandaşı olan Sheka Ntabo Ntaberi ve Taganda Bosco adlı şahıslar ile ülkede faal "ADF" adlı örgüt ile "Machanga Ltd." ve "Uganda Commercial Impex (UCI) Ltd." isimli iki firma hakkındaki yaptırım kararı ve mezkûr kararın tutanağı iletilmektedir..

EK: Duyuru Görseli

4

MEDIBAT 2021/FUAR DUYURUSU HAKKINDA BİLGİ; 

 

Akdeniz İhracatçı Birlikleri(AKİB)'nden alınan yazıda, 3-6 Mart 2021 tarihleri arasında Sfax/Tunus'da düzenlenecek olan "MEDIBATMediterranean Building Exhibition” fuarının Türkiye milli katılımının Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilmesinin planlandığı, fuara Türkiye'nin milli katılımı ile iştirak etmeyi düşünen firmaların 11.09.2020 tarihine kadar online ön başvuru formunu doldurmaları gerektiği belirtilmektedir.

Fuarda yer alacak sektörlerin ev dekorasyonu, inşaat makineleri, yeni bina teknolojileri, mobilya ve dekorasyon, gayrimenkul acentaları, boya ve duvar kağıdı, kaplama, ısıtma ve soğutma sistemleri, cam endüstrisi, sıhhi tesisat, arıtma, elektrik, telefon ve güvenlik konularına ilişkin olacağı belirtilmektedir

Yazıda devamla, 16. kez düzenlenecek olan MEDIBAT 2021 fuarına, 2019 yılında 20.000 m2 alanda 32 ülkeden 350 katılımcı iştirak ettiği, söz konusu fuarı 47.000 ziyaretçi tarafından ziyaret edildiği; ayrıca, fuarda ekolojik binalar, inovasyon ve yeni bina teknolojileri alanındaki gelişmeler konusunda sunumlar yapılacağı ve fuarın katılımcı ülkeler arasında işbirliği ve ortaklıkların geliştirilmesi konusunda önemli fırsatlar sağlayacağı ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra, biri Libya'nın yeniden yapılanması konusunda olmak üzere uluslararası günlerin tertiplenmesi ve Ekonomi Formu, Bilim Forumu, Yenilikçi Forumu ve Yenilikçilik Köyü, Girişimcilik Forumu, Ortaklık Çalıştayı gibi toplantıların organize edilmesinin planlandığı bildirilmektedir.

Fuarın, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda katılım bedelinin yaklaşık %50'sinin destek kapsamında olacağı vefirmaların stant alanının metrekare cinsinden büyüklüğü dikkate alınmak suretiyle Ticaret Bakanlığı tarafından metrekare başına belirlenen birim fiyat üzerinden 117.000 Türk Lirası'na kadar destekleneceği ifade edilmektedir.

Online Başvuru Formu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScSd6cEUJG4Zv0N2scHcgtcuu22fmGGCHymzJjX_-s5ZIF0Mw/viewform

İlgili kişiler: Sultan Bayrak ( Dahili:1201 ) Aydan Hançer ( Dahili:1205 )

E-Mail: fuar@akib.org.tr

EK: Katılım Şartları

5

KBIS 2021 ORLANDO/ FUAR DUYURUSU HAKKINDA BİLGİ; 

 

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB)'nden alınan yazıda, 9-11 Şubat 2021 tarihleri arasında ABD/Orlando'da düzenlenecek olan KBIS "Uluslararası Mutfak ve Banyo Fuarı”nın Türkiye milli katılımının Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilmesinin planlanlandığı belirtilmekte olup fuara Türkiye'nin milli katılımı ile iştirak etmek isteyen firmaların 11.09.2020 tarihine kadar online olarak ön başvuru formunu doldurmaları gerektiği bildirilmektedir.

Fuarda sergilenecek ürünlerin; mutfak ve banyo aksesuarları, sıhhi tesisat, armatürler, banyo kabinleri, zemin kaplama, ev otomasyonu, aydınlatma, doğal taş, seramik, havalandırma, su filtrasyon sistemleri, mutfak ve banyo dolapları, yapı malzemeleri, beyaz eşya, mutfak banyo teknolojileri, mobilya yan sanayi ürünlerini kapsadığı belirtilmektedir.

Yazıda devamla, Uluslararası KBIS Mutfak ve Banyo Endüstrileri Fuarının kapsadığı Mobilya ve Mobilya yan sanayi ürün grupları için Kuzey Amerika'nın en büyük fuarı olarak bilindiği, fuarın geçtiğimiz yıllarda 59 farklı ülkeden 40 bini aşkın ziyaretçiye ulaştığı ve fuara sektörde öncü 600'den fazla markanın katılım göstermekte olduğu bildirilmektedir.

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından ABD'nin Hedef Ülkeler Listesi'nde yer aldığı açıklanmıştır. "2017/4 sayılı Karar” çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda katılım bedelinin yaklaşık %70'inin destek kapsamında olacağı, firmaların stant alanının metrekare cinsinden büyüklüğü dikkate alınmak suretiyle Ticaret Bakanlığı tarafından metrekare başına belirlenen birim fiyat üzerinden 117.000 Türk Lirası'na kadar destekleneceği ifade edilmektedir.

Online Başvuru Formu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf2cHf0u2mqcO824fEUFZlvdoO71h5k5-Bm_80EqH2mENUFAg/viewform

İlgili kişiler: Sultan Bayrak ( Dahili:1201 ) Aydan Hançer ( Dahili:1205 )

E-Mail: fuar@akib.org.tr

Ek-3: Katılım Şartları