2019/18 Sirküler- Kağıtsız Gümrük İşlemleri Bilgilendrme Semineri Hk.

 

SİRKÜLER (2019-18)

Sayın Üyemiz;

T.C.  Ticaret Bakanlığı'nın 2018 yılında hayata geçirdiği uygulamalar kapsamında Bakanlıkça ihracatta büyük değişim gerçekleştirilerek tüm işlemlerin elektronik yapıldığı kâğıtsız İhracat uygulamasına geçilmiştir. Bu süreçte tam 154 belge elektronik ortama taşınmıştır. Sistemin denemelerini Esenboğa Havalimanı, Ambarlı, Atatürk Havalimanı ve Ankara gümrüklerinde yapılmış olup Türkiye'deki bütün gümrüklerimizde kağıtsız elektronik ortamda ihracata 30 Nisan 2019 itibarıyla geçilmesi planlanmaktadır.

 “Kağıtsız Gümrük İşlemleri Projesi” kapsamında ihracatta gerekli operasyonel işlemlerin tam olarak elektronik ortamda yürütülmesine 30 Nisan 2019 tarihinde geçilecek olmasından dolayı Birliğimizce, ihracatçılarımızın sözkonusu uygulamaya sorunsuz bir şekilde geçişini sağlamak ve ihracat işlemlerinin sekteye uğramadan devamlılığını temin etmek amacıyla sözkonusu uygulamalar hakkında Gümrükler Genel Müdürlüğünün proje ile ilgili dairesinden birebir ilgili 2 uzmanının sunumuyla yarım günlük bir bilgilendirme semineri düzenlenmesi planlanmaktadır.

Bu nedenle 26 Nisan 2019 tarihinde bölgemiz firmalarına yönelik olarak Trabzon'da “Kağıtsız Gümrük İşlemleri Projesi Tanıtımı” konusunda yarım günlük bir tanıtım ve bilgilendirme semineri düzenlenecektir. Katılım için ekte yer alan katılım formunun eksiksiz bir şekilde doldurularak Genel Sekreterliğimizin 0 (462)326 94 01 – 02 numaralı fakslarına veya dkib@dkib.org.tr elektronik adresine iletilmesi hususunda;

Bilgileri ve gereği rica olunur.

 

İdris ÇEVİK

Genel Sekreter

 

(Katılım Formu için tıklayın)

 

Eğitim Tarihi ve Yeri:  26 Nisan 2019- Cuma Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası

                                       3. Kat Toplantı Salonu  (ALİ OSMAN ULUSOY SALONU)

Eğitim Saatleri            : 14:30- 17:00