İHRACAT RAKAMLARI (BİN USD)
English

ÇANAKKALE DESTANI'NIN 104. YIDÖNÜMÜ..

TRABZON MERKEZLİ MOBİLYA FİRMALARI ÖZBEKİSTAN PAZARINDAN UMUTLU

GÜMRÜK MEVZUATI UYGULAMALARI VE CEZAİ HÜKÜMLER SEMİNERİ /7-8 MART 2019

BATUM BAŞKONSOLOSU MAKBULE KOÇAK BİRLİĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

FAS YAPI VE İNŞAAT MALZEMELERİ ALIM HEYETİ ORGANİZASYONU (TRABZON)

AZERBAYCAN YEŞİL KORİDOR UYGULAMASI 1 ŞUBAT 2019 İTİBARİYLE YÜRÜRLÜKTE

GÜRCİSTAN İNŞAAT MALZEMELERİ MEVZUATINDA ÖNEMLİ DÜZENLEMELER YAPILDI

TIM İHRACAT 2019 RAPORU & YENİ VİZYON, YENİ YOL HARİTASI

KOBİ DEĞER KREDİSİ DETAYLARI BELİRLENDİ..

ebirlik
Bu bölğmdeki içereğii görebilmek için bilgisayarınıza Adobe Flash Player yüskleyiniz.
» Merkez Bankas?
D?viz Kurlar?
HAVA DURUMU » tüm Şehirler
°C Trabzon, Türkiye
HABERLER
SİRKÜLER
BASIN BÜLTENLERİ

2018 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Hk.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği'nin 2018 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, aşağıdaki gündem maddelerini görüşmek üzere, 24 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 14:00'de Trabzon Ticaret Borsası 8. Kat Çok Amaçlı Toplantı Salonunda, belirtilen tarihte toplantı için gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde ise ikinci toplantı 25 Nisan 2019 Perşembe günü aynı yer ve saatte yapılacaktır.

PATATES İTHALATINDA TARİFE KONTENJANI HK.

patates ithalatına sıfır gümrük vergili 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı

YENİ !!! İhraç Bedellerinin Yurda Getirilmesinde Süre Uzatımı Hk.

İHRACAT BEDELLERİNİN 180 GÜN İÇERİSİNDE TÜRKİYE'YE GETİRİLMESİ VE YÜZDE 80'İNİN BANKAYA BOZDURULMASI ZORUNLULUĞUNA İLİŞKİN SÜRE ALTI AY DAHA UZATILDI.

ÖNEMLİ!! Gürcistan'da 1 Mart 2019'da Yürürlüğe Girecek Gıda Mevzuatı ve Etikette Gürcüce Zorunluluğu Hk.

Gürcistan'da 01 Mart 2019 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilen belirli gıda türleri için ekte yer alan mevzuat kapsamındaki teknik düzenlemelerin tanımladığı gereklilikler ile birlikte ürün etiketlerinin Gürcü dilinde yerleştirilmesi zorunluluğu getirilecektir.

Fas Yapı İnşaat Malzemeleri Alım Heyeti - İkili İş Görüşmeleri

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ve Arsin Organize Sanayi Bölgesi ortak organizasyonunda Fas'lı iş adamları Trabzon'a davet edilerek Yapı ve İnşaat Malzemeleri sektöründe bir alım heyeti programı gerçekleştirilecektir.

Azerbaycan'a Yönelik Tüm Taşımalarda Elektronik Ön Beyan Zorunluluğu

Uluslararası Karayolu Taşımacılar Birliği (IRU)'nden alınan bilgiye göre, 01.02.2019 tarihi itibariyle tüm taşımaların, Azerbaycan Cumhuriyeti gümrük bölgesine girişi öncesinde ilgili giriş idaresine elektronik ön beyanda bulunmasının zorunlu hale getirileceği bildirilmektedir.

KOBİ DEĞER KREDİSİ Detayları ve Başvuru Şartları Hk.

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK 10 Ocak 2019 tarihli açıklaması ile KOBİ'lere müjdeli haber verilerek mikro ve küçük ölçekli işletmelere finansman imkânı sağlamak amacıyla “KOBİ DEĞER KREDİSİ” adında yeni kredi paketi hazırlandığı duyurulmuştur.

Karayoluyla AB'ye Yapılacak Yaş Sebze Meyve İhracatlarında Uygulama Değişikliği

Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından iletilen yazıda, Bulgaristan'ın 2019 yılı Aralık ayından itibaren Avrupa Komisyonunun gıda, bitki ve hayvan ticaretinde kullanmakta olan online yönetim sistemi TRACES'e (Trade Control and Expert System) dahil olacağı belirtilmektedir.

ATR Belgelerinin Elektronik Ortamda Onayı Hakkında

14.05.2018 Tarihi İtibariyle ATR Belgesi Elektronik Ortamda Onaylanacaktır

2018 ŞANGAY İTHALAT FUARI TÜRKİYE MİLLİ KATILIMI İMMİB TARAFINDAN DÜZENLENİYOR

5-10 Kasım 2018 tarihleri arasında Çin'in Şanghay kentinde; mutfak eşyaları, oyuncaklar, cilt bakımı, saç ve kişisel bakım ürünleri, medikal ekipmanlar ve sağlık ürünleri sektörlerine yönelik olarak ilk kez düzenlenecek olan “China International Import Expo 2018 Fuarı” Türkiye milli katılım organizasyonu, yeterli katılım sağlanması durumunda, Birliğimiz organizatörlüğünde düzenlenecektir.

TEAEXPO Haziran Ayında Kapılarını Açıyor..!

Uluslararası boyutta çay ticareti ile uğraşan firmaları, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirmeyi planlayan fuarın, yıllık periyodlarda, hem iç hem dış piyasalara yönelik konferansların, workshopların, çeşitli etkinliklerin yapıldığı, yeni trendlerin tartışıldığı bir fuar olarak gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımlarına İlişkin Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu Kararı

2018/12 sayılı “Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımlarına İlişkin Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu Kararı”, 12/04/2018 tarih 30389 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış olup, bir nüshası ilişik bulunan Karar ile 16 kalem tarım ürününde mahsup sistemi çerçevesinde ihracat iadesi yardımı yapılması öngörülmektedir.

İran'da İthalat Presedürleri

Tahran Ticaret Müşavirliği tarafından hazırlanan ve İran'a gerçekleştirilecek ithalata yönelik para transferleri ve ithalat prosedürlerine ilişkin bilgiler.

7101 sayılı İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun

Yatırım ortamının iyileştirilmesi amacına hizmet eden hukuksal süreçler için oluşturulan 7101 sayılı İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 15 Mart 2018 Tarihli ve 30361 Sayılı Resmî Gazete Resmi Gazete yayımlanmıştır.

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hk.

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7099 sayılı Kanun10 Mart 2018 Tarihli ve 30356 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

1. Mali UluslararasıSanayi Fuarı Hk.

Mali Uluslararası Sanayi fuarı 19-21 Nisan 2018 tarihleri arasında Bamako/ Mali'de
düzenlenecektir.

İsrail Gıda Sektörü Alım Talebi

İsrail Ticaret Odaları Federasyonu (FICC)'ndan e-posta kanalıyla Meclisimize iletilen
bir yazıda, ağırlıklı olarak gıda sektöründe faaliyet gösteren mezkûr federasyon üyesi 16 İsrail
firmasının, Türkiye'deki ilgili firmalardan alım yapmayı talep ettiği belirtilmektedir.

Rusya Federasyonunda Faaliyet Gösteren Firmaların Ticaret Sicil Kaydını Sorgulama Rehberi

Rusya Federasyonu'nda yerleşik firma istihbaratı hakkında veri tabanına ulaşılabilmektedir.

Rusya Federasyon'nda Ürün Güvenliği ve Kalite Açısından Belgelendirme Olanakları Hk.

Rusya Federasyonu'nda Teknik Düzenlemeye İlişkin Federal Kanun, oluşturulan gerekliliklere ilişkin uygunluk onayı mekanizmaları ve koşulları yaklaşımını radikal bir şekilde değiştirmiştir.

İnovaLİG 2018'de 5.Kez Türkiye'nin “İnovasyon Liderlerini” belirliyor!

#TİM Türkiye'nin ilk #inovasyon gelistirme programi #İnovaLİG 2018'de 5.Kez Türkiye'nin “İnovasyon Liderlerini” belirliyor! Başvuru için http://www.inovalig.com

Ekonomi Bakanlığından Doğu Karadeniz Bölgesi İllerine Çıkarma..

EKONOMİ BAKANLIĞI ÜST DÜZEY BÜROKRATLARI DKİB YETKİ BÖLGESİ TRABZON, RİZE, ARTVİN VE GÜMÜŞHANE İLLERİNDEKİ FİRMALARI ZİYARET EDEREK DEVLET DESTEKLERİNİ ANLATACAK

"Mal ve Hizmet İhracatlarında E-Fatura Uygulama Süreci” Semineri

E-Fatura uygulamasına kayıtlı olanların ihracat işlemlerinde 1/7/2017 tarihinden itibaren e-Fatura düzenleme zorunluluğu başlatılmış bulunmaktadır.

Bölgemiz Sınır Kapılarında Akaryakıtta ÖTV/KDV İstisnası

28/07/2017 tarihli Resmi Gazete'de "İhraç Malı Taşıyan Araçlara Motorin Tesliminde ÖTV ve KDV İstisnası Uygulanacak Sınır Kapılarına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ” yayımlanmıştır.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Hibe Çağrısı

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar için % 50 oranında hibe destek sağlanan faaliyetlere yönelik yatırımlar için
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 12 Haziran 2017 tarihinde İkinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır

E-Ticaret Sitelerine Üyelikte Devlet Desteği

İhracatçı Birlikleri üyelerimizin geleneksel ihracatın yanında e-ihracat ile hedef pazarlara erişimin kolaylaştırılması ve yine bu yolla dünyanın dört bir yanından ithalatçı firmaların ürün ve hizmetlerinize doğrudan ulaşabilmeleri için E-Ticaret Üyeliklerine %80 Devlet Desteği...

Gümrük Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Tebliğ

3 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete'de “7020 Sayılı Kanun Kapsamında Gümrük Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Tebliğ” yayınlanmıştır.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun

27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 Sayılı BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE BAZI
KANUNLARDA VE BİR KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

RF Moskova Gıda Sektörü Ticaret Heyeti Hk.

Moskova'da düzenlenen ve dünyanın önde gelen uluslararası gıda fuarları arasında yer alan “Word Food Moscow” fuarı ziyaretini de kapsayacak şekilde Gıda Sektörüne yönelik 10-15 Eylül 2017 tarihleri arasında Rusya Federasyonu Moskova kentine bir Ticaret Heyeti Programı düzenlenecektir.

RUSYA FEDERASYONU'NA BİTKİSEL ÜRÜN İHRACATINDA LİSTE UYGULAMASINA SON VERİLMİŞTİR.

Rusya Federasyonu'na ihracatta daha önce uygulamada olan ihracatçı firma listeleri uygulaması yürürlükten kaldırılmış olup bundan sonra ilgili tedbirleri ve üretim şartlarını haiz olan firmalar ihracatı Rusya Federasyonu'na serbest olan ürünleri serbest olarak ihraç edebileceklerdir.

FUTURALLIA İSTANBUL 2013- 18. ULUSLARARASI İŞ GELİŞTİRME FORUMU

Futurallia, KOBİ'lere yönelik uluslararası matchmaking ve iş geliştirme platformudur. 2 gün boyunca firmaların, önceden ayarlanmış yüz yüze ikili görüşmelerde bulunacağı ve katılan diğer kuruluşlar ve firmalarla networking ve görüşme imkanı bulacağı uluslararası bir organizasyondur.

Futurallia ilk olarak 1990 yılında La Vienne (Fransa) Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Fransa'da düzenlenmiştir. Bugüne kadar toplamda 17 adet Futurallia İş Forumu gerçekleştirilmiştir. 18. Forum bu sene İstanbul'da düzenlenecektir.

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ 2016 YILI İHRACATI

Genel Sekreterliğimiz yetki alanında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2016 yılında1.562.178.445 $ tutarında ihracat gerçekleşmiş olup, gerçekleşen ihracatımızda bir önceki yıla (2016 yılı ihracatı 1.800.031.396 $ olarak gerçekleşmiştir) göre % 13,2 oranında düşüş yaşanmıştır.

Azerbaycan Bazı Ürünlerin İthalatı İçin Yeni Gümrük Vergileri Belirledi

Azerbaycan Hükumeti tarafından bir kısım malların ithalatında uygulana gümrük vergilerinde yapılan değişikliklere ilişkin Hükumet Kararnamesi yayımlandı..

UR-GE Projesi Mensubu Bölge Makine İmalat Sanayi Firmaları FAS'tan Umutla Döndü..

Ekonomi Bakanlığımız Koordinasyonu ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz koordinasyonunda yürütülmekte olan “Doğu Karadeniz Bölgesi Makine İmalat Sektöründe Faaliyet Gösteren Firmaların İhracat Kapasitesinin Arttırılması” projemiz kapsamında Bölgemizin önde gelen Makine üreticisi firmaları ile 6-9 Eylül 2016 tarihinde FAS'a yönelik Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

Ar-Ge Teşvikine Yeni Düzenleme

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, "Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayımlandı

2018/13 Gürcistan'a Tarımsal Gıda Ürünlerine İhracatında Uygulanan Kontroller Hk.

Gürcistan tarafınca hayvansal kökenli olmayan gıda maddelerinden kuru meyve ürünlerinde (incir, fındık, antepfıstığı ve bu ürünlerden üretilen ürünler) ülkeye girişinde 1 Aralık 2017 tarihi itibariyle uygulamaya konulan sınır kontrollerine ilişkin belgeler ve tercümeleri ekte yer almaktadır.

"DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ GIDA SEKTÖRÜ YURTDIŞI PAZARLAMA TAKIMI” ADLI PROJEMİZ FİRMALARI GULFOOD DUAİ 2019 FUARINDAYDI..

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz gıda sektörü temsilcisi firmalarımızın yurt dışı pazarlara açılmasını teşvik amacıyla hayata geçirdiği Gıda Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı adlı Uluslararası Rekabetçilik düzeyini arttırmayı teşvik eden UR-GE Projesi tüm hızıyla devam etmektedir.

2018 YILINDA EN FAZLA FINDIK İHRACATI TRABZON İLİNDEN GERÇEKLEŞMİŞTİR..

Ülkemizden 2018 yılında toplam 280 bin 111 ton fındık ihraç edilerek karşılığında 1 milyar 636 milyon 573 bin 707 dolar döviz girdisi sağlanmıştır.

A'DAN Z'YE DIŞ TİCARET EĞİTİM PROGRAMI TAMAMLANDI. EĞİTİM FAALİYETLERİMİZ 2019'DA ARTARAK DEVAM EDECEK..

Genel Sekreterliğimiz organizasyonuyla 25-28 Aralık 2018 tarihleri arasında bölge firmalarımıza yönelik 4 günlük bir süreci kapsayan "A'dan Z'ye Dış Ticaret Eğitimi” konulu bir eğitim semineri düzenlenmiştir.

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ İHRACATI 1 MİLYAR DOLARI AŞTI..

Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizden 2018 yılı ilk 11 ayında gerçekleşen toplam ihracatın 567.847.249 USD'ı Fındık ve Mamulleri, 175.437.364 USD'ı Yaş Meyve Sebze Ürünleri ve 115.764.535 USD'ı ise Madencilik ürünlerinden oluşmaktadır

TİCARET BAKANLIĞI BÖLGEMİZ DIŞ TİCARET BİLGİLENDİME SEMİNERLERİ TAMAMLANDI..

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği organizasyonunda T.C. Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Koordinatörlüğü'nde Artvin, Hopa, Rize ve Trabzon'da “Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri” tamamlandı.

EKİM 2018 AYI BÖLGE İHRACAT RAKAMLARI HK.

Genel Sekreterliğimiz yetki alanında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2018 yılının ilk 10 ayında 927.708.848 USD tutarında ihracat gerçekleşmiştir.

DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ YÖNETİMİ TRABZON MİLLETVEKİLLERİ İLE BİRLİKTE İHRACATIN ARTTIRILMASINA YÖNELİK ÖNERİLERİNİ İLGİLİ BAKANLARA SUNDU

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetimi Trabzon AK Parti Milletvekilleri ile birlikte ihracatın arttırılmasına yönelik önerilerini Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN'a ve Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'ye aktardı.

TAYLAND BÜYÜKELÇİSİNİN TRABZON ZİYARETİ

TAYLAND KRALLIĞI ANKARA BÜYÜKELÇİSİ TRABZON İLİ İLE TAYLAND ARASINDA TİCARİ İLİŞKİLERİN ARTTIRILMASINI TALEP ETTİ

TEMMUZ 2018 İHRACAT BASIN BÜLTENİ

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİNDEN YILIN 7 AYINDA EN FAZLA İHRACAT RUSYA FEDERASYONU'NA YAPILDI

KINAMA

ABD YÖNETİMİNİN DEVLET CİDDİYETİ İLE BAĞDAŞMAYAN BİR TAVIR İÇİNDE ÇOK DEĞERLİ İÇİŞLERİ VE ADALET BAKANLARIMIZA YÖNELİK YAPTIRIM KARARINI ŞİDDETLE ve NEFRETLE KINIYORUZ

RF TRABZON BAŞKONSOLOSU VALERY TİKHANOV DKİB'İ ZİYARET ETTİ

RUSYA FEDERASYONU TRABZON BAŞKONSOLOSU VALERY TİKHANOV DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİNİ ZİYARETİNDE TİCARİ İLİŞKİLERİN DAHA ÜST NOKTALARA ULAŞTIRILMASI GÖRÜŞÜLDÜ.

2018 YILI İLK ÇEYREĞİNDE YAŞANAN %7,4 ORANINDAKİ REKOR BÜYÜME ORANI TÜRKİYE'NİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ TEYİT ETMİŞTİR

2018 yılının ilk çeyrek Ocak-Mart döneminde TUİK tarafından açıklanan rekor düzeydeki büyüme oranı Türkiye ekonomisinin büyüklüğünü gözler önüne serdiği gibi, art niyetli ve suni krizler çıkarmaya çalışan derecelendirme kuruluşlarının oyunlarını bozmuş, yalanlarını ortaya çıkarmıştır.

KARADENİZ BÖLGESİ BAZINDA TRABZON İLİ 2018 YILI İLK 4 AYINDA BÖLGE İHRACATINDA 1. SIRADA

2018 yılının ilk 4 ayında 341.348.685 $tutarında ihracat gerçekleştirildi. 2018 yılı ilk 4 ayında Karadeniz Bölgesinden gerçekleşen ihracatın % 28 lik kısmı tek başına Trabzon ilinden gerçekleştirilmiş oldu.

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ 2018 YILI OCAK-NİSAN İHRACATI

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ 2018 YILI İLK 4 AYLIK İHRACATINDA FINDIK VE MADENCİLİK ÜRÜNLERİ DIŞINDAKİ ÜRÜNLERİN İHRACATINDA %27 ORANINDA ARTIŞ YAŞANDI

Trabzon iş dünyası temsilcileri “İş Alemi TS61” adıyla Trabzonspor'a destek kampanyası başlattı.

27 Nisan 2018 tarihinde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıya TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreteri İdris Çevik ve diğer ilgililer katıldı.

RUSYA FEDERASYONU'NUN DOMATES İHRACATINDAKİ TÜM FİRMA KISITLAMALARINI 1 MAYIS 2018 İTİBARİYLE KALDIRACAK

Rusya Federasyonu tarafından Türk menşeli domates ithalatında uygulamakta olduğu firma kısıtlamasını 1 Mayıs 2018 tarihi itibariyle kaldıracağını, konu hakkında otorite olan Rusya Federal Bitki ve Karantina Sevisi tarafından açıklandı.

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ GIDA SEKTÖRÜNÜN YOL HARİTASI ÇİZİLİYOR…

"DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ GIDA SEKTÖRÜ YURT DIŞI PAZARLAMA TAKIMI” adlı projemizin ilk faaliyeti olan "Katılımcı Firmalar Eğitim İhtiyaç Analizi” çalışması tamamlanmıştır.

BÖLGEMİZ MOBİLYA SEKTÖRÜ TEMSLCİLERİ AZRBAYCAN VE GÜRCİSTAN'A ÇIKARMA YAPTI

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz (DKİB) organizasyonunda ve Mobilyacı İşadamları (MOBİAD) işbirliğinde gerçekleştirilen Yurtdışı Pazarlama Faaliyetleri kapsamında 05-10 Şubat 2018 tarihleri arasında Azerbaycan'ın Bakü ve Gürcistan'ın Tiflis şehirlerine yönelik bir "Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti” gerçekleştirilmiştir.

YÜCE TÜRK MİLLETİNİN BAŞI SAĞ OLSUN!

Tarihin her döneminde bulunduğu coğrafyaya huzur ve barış getirmek için canlarını feda eden Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz bu uğurda verdikleri şehitlerle her zaman Yüce Türk Milletinin gurur kaynağı olmuştur. Emperyalistlerin Ülkemiz üzerine oynadıkları oyunları bozguna uğratmak ve Bölgesine ve sınır komşusu ülkelere barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Zeytin Dalı harekâtı kapsamında canlarını feda eden aziz şehitlerimiz bizleri büyük üzüntüye boğmuştur.

TÜRKİYE'NİN FINDIK İHRACATININ % 45 İ TRABZON'DAN

Fındık İhracatının % 45 İ Tek Başına Trabzon İli Tarafından Gerçekleştiriliyor..

KARADENİZ BÖLGESİNİN İHRACAT LİDERİ TRABZON

Toplam 18 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesinden 3 Milyar 651 Milyon 943 Bin Dolarlık ihracat gerçekleşmiş olup, Trabzon ili toplam Bölge ihracatının tek başına % 33 ü olan 3 de birini gerçekleştirerek 1 Milyar 197 Milyon 254 Bin Dolarlık ihracatla birinci sırada yer aldı.

TRABZON MERKEZLİ FİRMALARIMIZIN MARKALARINI AVRUPA PAZARLARINDA GÖRMEK BİZLERİ GURURLANDIRMAKTADIR.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Polonya ve Slovenya piyasalarında yaş meyve sebze ve gıda ürünlerine yönelik teknik inceleme ziyareti programı düzenledi.

RUSYA FEDERASYONU'NA 2017 YILINDA EN FAZLA YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATI TRABZON İLİNDEN..

2017 Yılında Rusya Federasyonu'na 1.021.839 Ton (1 Milyon 21 bin 839 Ton) karşılığı 638.370.506 $ (638 milyon 370 bin 506 ABD Doları) tutarında yaş meyve sebze ihracatı gerçekleşmiş olup, yapılan yaş meyve sebze ihracatının iller bazında sıralamasında en fazla yaş meyve sebze ihracatı Trabzon ili tarafından gerçekleştirilmiştir.

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ GIDA SEKTÖRÜ FİRMALARI DAHA FAZLA REKABETLE ULUSLARARASI PAZARLARA AÇILACAK

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz tarafından "Bölge Gıda” sektörümüzün ihracata hazır hale getirilerek uluslararası pazarlarda rekabet gücünün geliştirilmesi ile ilgili olarak hazırlamış olduğumuz “DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ GIDA SEKTÖRÜ YURT DIŞI PAZARLAMA TAKIMI” adlı projemiz, Ekonomi Bakanlığımız tarafından kabul edilmiştir.

2017 YILINDA TÜRKİYE GENELİ EN FAZLA İHRACAT YAPAN 15. İL TRABZON OLDU..

2017 yılında Ülkemizden gerçekleşen ihracatın 81 il sıralamasında Trabzon ili önceki yıllarda da olduğu gibi En fazla ihracat yapılan 15 inci İl olma üstünlüğünü korudu.

DESTEK VERİLİR İSE TRABZON YAZILIMDA SİLİKON VADİSİ OLUR

Trabzon Teknokent'te faaliyet gösteren genç beyin yazılım firmaları destek bekliyor..TİM- TEB DKİB GİRİŞİM EVİNDEN GENÇ BEYİNLERE KODLAMA EĞiTİMİ HK.

2016 yılında Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği müşterek organizasyonunda Trabzon ilimizde teknoloji geliştirme bölgesinde kurularak faaliyet gösteren TEB-TİM-DKİB TRABZON GİRİŞİM EVİ; ilköğretim öğrencilerine kodlama eğitimi vermeye başladı.

TÜRKİYE İHRACAT HAFTASI ETKİNLİKLERİ TRABZON'DA SEMİNERLERLE DEVAM EDİYOR

Türkiye İhracat Haftası etkinlikleri kapsamında Birliğimiz organizasyonunda Trabzon'da 31/10/2017 tarihinde “İhracatta Ar-GE ve İnovasyon Kültürünün Geliştirilmesi ve Önemi konulu seminer düzenlenmiştir.

RUSYA FEDERASYONU FİRMA KISITLAMASINA KARŞI BASIN BÜLTENİ

Rusya Federasyonu'nun Türkiye'den sadece 4 firmaya domates ihracatı izni vermesi kararını Türkiye Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri olarak kesinlikle kabul etmiyoruz.

DKİB'DEN RUSYA FEDERASYONU'NA ÇIKARMA

Rusya Federasyonu'na Doğu Karadeniz Bölgesinden yapılan ihracatın daha üst sıralara ulaşması amacıyla bölge ihracatçılarından oluşan heyet 11 - 14 Eylül 2017 tarihleri arasında Moskova'da bulunarak çeşitli yurtdışı pazarlama faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

DKİB'DEN İHRACATTA E-FATURA KULLANIMI SEMİNERİ HK.

Ticari işlemlerde e-Fatura uygulamasına kayıtlı olanların ihracat işlemlerinde de 1/7/2017 tarihinden itibaren e-Fatura düzenleme zorunluluğu başlatılmış bulunmaktadır.

2017 TEMMUZ AYI SONU İTİBARİYLE BÖLGE İHRACT RAKAMLARI

Genel Sekreterliğimiz yetki alanında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2017 yılının 7 ayında (Ocak-Temmuz) 802.496.358 USD tutarında ihracat gerçekleşmiştir.

15 TEMMUZ KAHRAMANLIK DESTANINI YAZAN, 2 NCİ KURTULUŞ SAVAŞI ZAFERİNİ VEREN AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ..

15 Temmuz Kahramanlık Destanını yazan, 2 nci kurtuluş savaşı zaferini veren aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kurtuluşumuzu borçlu olduğumuz şehitlerimize ve gazilerimize minnet duygularımızla şükranlarımızı sunuyoruz..

YAPIMI YILAN HİKAYESİNE DÖNEN SARP SINIR KAPISI İHRACATÇIYI İSYAN ETTİRİYOR

SARP SINIR KAPISI İNŞAATININ AĞIRDAN İLERLEMESİ İHRACATI ENGELLİYOR

2017 YILI İLK YARISINDA DOĞU KARADENİZ BÖLGESİNDEN GERÇEKLEŞEN İHRACAT HK.

FINDIK DIŞINDA DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ 6 AYLIK İHRACATINDA %25,5 ARTIŞ..

MAYIS 2017 AYINDA DOĞU KARADENİZ BÖLGESİNDEN GERÇEKLEŞEN İHRACAT RAKAMLARI

Genel Sekreterliğimiz yetki alanında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2017 yılının ilk 5 ayında (Ocak-Mayıs) 586.455.494 USD $ tutarında ihracat gerçekleşmiştir.

DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILARI GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN'A

Ekonomi Bakanlığımız koordinasyonu ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz (DKİB) organizasyonunda 02-07 Mayıs 2017 tarihlerinde Gürcistan'ın Tiflis ve Azerbaycan'ın Bakü şehirlerine yönelik olarak “Yapı Malzemeleri ve Tüketim Ürünleri” sektöründe bir Sektörel Ticaret Heyeti düzenlenmiştir.
TALEPLER
HEYETLER
FUARLAR
EĞİTİMLER

T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Talepler Bülteni

Ticaret Müşavir ve Ataşelerimiz tarafından görev yaptıkları ülkelere ait alım satım talepleri, işbirliği, fuar ve ihale bilgileri olmak üzere güncel dış ticaret fırsatlarının düzenli olarak duyurusunun yapıldığı Dış Talepler Bülteni, sadece ihracatçı firmalarımız ile ihracat yapan tüzel kişiliklere açık olup, firmalarımız üye oldukları Birlik numarası ve vergi numarası ile tüzel kişilikler ise üye oldukları Birlik numarası ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yaparak uygulamayı kullanabilmektedirler.

Ticari Bilgi Kaynakları Rehberi

Yurtdışından alınan ticari talep, fuar, ihale bilgilerini içeren Dış Talepler Bülteni ve Uluslararası İhalelere dahil ticari fırsatlar sunan kaynaklara ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı Uzmana Danışın Uygulaması

“Uzmana Danışın-http://uzmanadanisin.ticaret.gov.tr” uygulaması kullanılarak, doğrudan ilgili Birim ve uzman kadroya Bakanlığımız görev ve yetki alanına giren konular itibarı ile bilgi talepleri iletilebilmektedir.

Ticaret Bakanlığı İletişim Noktası

Ticari bilgi talepleri, 0850 808 04 04 numaralı telefondan hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet sunan İhracat İletişim Noktası aranarak iletilebilmektedir. Bu saatlerin dışında sesli mesaj bırakılabilmekte ve İhracat İletişim Noktası tarafından mesai saatleri içinde dönüş yapılmaktadır. Ayrıca, hedef ülke bilgisi ile birlikte yurtdışı potansiyel ithalatçı adres listesi talep etmek ve ilave sorularınız için ihrticari@ticaret.gov.tr elektronik posta adresi ile iletişim kurabilirsiniz.

Ticaret ve Alım Heyetleri

Ticaret Bakanlığımızca hazırlanan ticaret, alım heyetleri ve diğer faaliyetlere ait bilgilerin yer aldığı web sitesi
Ücretsiz e-bültenimize kaydolun, gelişmelerden haberdar olun
Şubat / 2011
 
19 14:00
At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum
22 10:00 Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus
24 11:00 Nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna
25 13:30 Vo eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum