2015/54 RF İhracatçı Firma Listeleri Eylül 2015 Güncelemeleri Hk.

SİRKÜLER (2015/54)

Sayın Üyemiz;

 

Bilindiği üzere; Rusya Federasyonu'na yapılan bitkisel gıda ürünleri ihracatı iki ülke arasında imzalanan Mutabakat Zaptı ve Ek Memorandum çerçevesinde yürütülmektedir. Bu kapsamda, Rusya Federasyonu'na ihracat yapmak isteyen firmaların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen kriterleri sağlamaları şartı ile gerekli tespitler yapıldıktan sonra hazırlanan firma listeleri Rusya Federasyonu'na gönderilmekte ve bu firma listeleri de yılda 4 kez olmak üzere her 3 ayda bir güncellenmektedir. (En son Haziran 2015 ayı güncelleme dönemi sonucunda tespit edilen firmalar listelerine web sitemiz üzerinde yer alan http://goo.gl/6Pbjml adresli link aracılığıyla ulaşılabilmektedir.)

Bu kapsamda, Eylül 2015 yılı ayı güncellemesi için listeye girme talebinde bulunacak firmaların, ekte açıklamaları ile birlikte yer alan başvuru evraklarını Bakanlığa iletilmek üzere en geç 28 Ağustos 2015 tarihinde Birliğimize teslim etmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte, yeni başvuru yapacak firmaların yanısıra mevcut güncel listede yer alan ihracatçılarımızın liste uygulaması kapsamında uyulması zorunlu olan usul ve esaslar açısından;

- kanuni adres değişikliği,

- unvan değişikliği,

- süresi biten veya yenilenen sözleşmeler,

- süresi biten kapasite veya ekspertiz raporları,

- tarımsal danışman atanması veya işten çıkışı,

- Firma temsil ve ilzam yetkililerinde yapılan değişiklikler,

vb. konularda yaşanan gelişmeler hakkında durumu tevsik eden gerekli evrakları düzenleyip yukarıda öngörülen tarihe kadar Birliğimize iletmeleri gerekmektedir.

Öte yandan Ekonomi Bakanlığımızdan alınan 05/03/2015 tarihli bir yazıda,RF ile birlikte Avrasya Ekonomik Birliği Üyesi olanBelarus ve Kazakistanülkelerine yönelik ihracatlarda da RF'' ye ihracat prosedürlerinin uygulanmaya başlandığı, Kırgızistaniçin de 2015 yılının ikinci yarısından itibarenRF'' ye yönelik ihracat prosedürünün geçerli olacağı kaydedilmektedir.

Bilgileri ve gereği önemle rica olunur.

 

 

Cenk İlter AYHAN

Genel Sekreter V.

EKİ : Bilgi Notu (1 Sayfa)