2015/31 RF İhracatçı Firma Listeleri 2015 Haziran Ayı Güncellemeleri Hk.

[if !mso]>

SİRKÜLER (2015/31)

Sayın Üyemiz;

 

Bilindiği üzere; RF'ye yapılan bitkisel gıda ürünleri ihracatı iki ülke arasında imzalanan Mutabakat Zaptı ve Ek Memorandum çerçevesinde yürütülmektedir. Bu kapsamda, Rusya Federasyonu'na ihracat yapmak isteyen firmaların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen kriterleri sağlamaları şartı ile gerekli tespitler yapıldıktan sonra hazırlanan firma listeleri Rusya Federasyonu'na gönderilmekte ve bu firma listeleri de her 3 ayda bir güncellenmektedir. 

İhracatçı firmaların listede kalabilmeleri için uyulması gereken şartlar aşağıda belirtilmekte olup, Haziran 2015 ayında yapılacak güncelleme çalışmasında ayrıca geriye dönük ihracat kontrolü de gerçekleştirilecektir. Bahsekonu şartlar:

·         Belge Süreleri: Başvuru evraklarında kullanmış olduğunuz "Adres Bildirim Formu”, "Danışmanlık Sözleşmesi”, Laboratuvar Sözleşmesi”, "Kapasite Raporu” ve "Fason Sözleşme” gibi son tarih bilgisi içeren belgelerinizin sürelerinin bitmeden güncellenmesini teminen Birliğimize ulaştırılması gerekmektedir.

·         İhracat Şartı: Listede yer alan firmaların Aralık ve Haziran aylarında olmak üzere yılda iki ke yapılan geçmişe yönelik ihracat kontrolleri ile Rusya Federasyonu'na en az 50.000 USD tutarında İhracat gerçekleştirmediği tespit edilen firmalar sözkonusu listeden çıkarılmaktadır.

 

Haziran Ayı İhracat Kontrolü : 30 Nisan 2014 - 31 Mayıs 2015 Tarihleri arasında

Aralık Ayı İhracat Kontrolü : 30 Ekim 2014 - 31 Kasım 2015 Tarihleri arasında

en az 50.000 USD tutarında İhracat gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Bu çerçevede, Haziran 2015 ayında güncellenecek olan Rusya Federasyonu'na yönelik Bitkisel ürün ihracatçılar listesinde yer almak isteyen firmalarımızın ve mevcut listede konumunu korumak isteyen firmaların ekteki linkte sunulan bilgi notu çerçevesinde hazırlayacakları belgeleri en kısa sürede tamamlayarak başvurularını en geç 5 Haziran 2015 tarihine kadar Genel Sekreterliğimize ulaştırmaları gerekmektedir.

Bilgi ve gereği önemle rica olunur.

İdris ÇEVİK

Genel Sekreter

 

EKİ : Bilgi Notu ve Güncel Listeler ve örnek evraklara web sitemizde yer alan http://goo.gl/6Pbjml linki aracılığıyla ulaşılabilmektedir.