2015/17 Genel Sirküler

SİRKÜLER (2015/17)

1. Mamul Madde İhracatı Karşılığı Satış Hakkında Bilgi;

2. Hindistan/Mumbai Ticaret Heyeti Hakkında Bilgi;

3. Hırvatistan Aristo Hotel Satışı Hakkında Bilgi;

4. Avrupa Birliği Telafi Edici Vergi Soruşturması Hakkında Bilgi;

5. Etiyopya Ticaret Heyeti Hakkında Bilgi;

6. Bosna Hersek 6. Türk Ürünleri Fuarı Hakkında Bilgi;

7. Kazakistan Yatırım Projeleri Hakkında Bilgi;

8. Fachpack 2015 Fuarı Ön Başvurusu Hakkında Bilgi;

9. Güney Kore Telafi Edici Vergi Hakkında Bilgi;

10. Dış Ticaret Talepleri;

Konularını kapsayan sirkülerimiz bilgilerinize sunulmuştur.

 

İdris ÇEVİK

Genel Sekreter

1

Mamul Madde İhracatı Karşılığı Satış Hakkında Bilgi;

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünden (TMO) alınan yazıda, hububat-bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü ile ilgili olarak iç piyasa, dış piyasa, TMO uygulamaları ve diğer konulara ilişkin tespit, görüş ve önerilerin mail ile veya www.tmo.gov.tr adresinde giriş sayfasında bulunan ''Sektör Görüş ve Önerileri'' panelinden de giriş yapmak suretiyle Kuruluşlarına 16.03.2015 tarihine kadar bildirilmesi talep edilmiştir.

Bilgileriniz ve hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü ile ilgili olarak iç piyasa, dış piyasa, TMO uygulamaları ve diğer konulara ilişkin tespit, görüş ve önerilerinizin ekte yer alan formda belirtilerek, formun 16 Mart 2015 Pazartesi günü saat 15.00''a kadar Genel Sekreterliğimiz iletilmesi gerekmektedir.

EK: Görüş Formu

2

Hindistan/Mumbai Ticaret Heyeti Hakkında Bilgi;

Ekonomi Bakan Yardımcımız Sayın Adnan YILDIRIM başkanlığında, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve Birliklerimiz işbirliği ile 06 - 09 Nisan 2015 tarihleri arasında Hindistan'a yönelik bir Ticaret Heyeti gerçekleştirilecektir.

İhracatçılarımıza önemli iş fırsatları sunan ve potansiyel pazar niteliğinde olan Hindistan'da pazar payımızın arttırılması ve bölgeye yönelik yeni ihracat imkanlarının oluşturulması için düzenlenecek olan söz konusu heyete; Gıda (konserve gıda ve içecekler, bisküvi, şekerli ve çikolatalı mamuller, makarna, zeytinyağı, kuru ve sert kabuklu meyveler), Kimyevi Maddeler (tekstil kimyasalları, ilaç sanayisi hammaddeleri), İnşaat Malzemeleri (seramik, fayans, banyo takımları), Demir Çelik, Otomotiv ve Yan Sanayi, Makine ve Aksamları (tekstil ve gıda makineleri, takım tezgahları, pompa ve kompresörler), Beyaz Eşya, Maden ve Mineraller, Mobilya, Tekstil ve Hazır Giyim, Ağaç Mamulleri (kağıt peçete, havlu vb.), Doğal Taş sektörleri başta olmak üzere, uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmalarımızın katılmasında fayda görülmektedir.

Söz konusu heyet kapsamında, Türkiye ve Hindistan'dan üst düzey yetkililerin katılımlarıyla düzenlenecek iş forumunun yanı sıra, Hindistan'da her iki ülke girişimcileri ile iş görüşmeleri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bahse konu heyet, gerek ilgili pazara girmek isteyen gerekse de anılan ülkede pazar paylarını arttırmayı amaçlayan firmalarımız için önemli fırsatlar oluşturmaktadır.

Sınırlı sayıda katılımın kabul edileceği heyetimize katılmak isteyen iş adamlarımızın http://goo.gl/HucDWW internet uzantısındaki Başvuru Formu'nu eksiksiz doldurarak, en geç 27 Mart 2015 Cuma günü mesai bitimine kadar başvuru yapmaları, Ege İhracatçı Birlikleri, Halkbank Alsancak Şb. (Şube kodu: 731) Dolar Hesabına, (Iban No: TR59 0001 2009 7310 0053 0002 64), açıklama kısmına "Hindistan Ticaret Heyeti Katılım Payı” ve katılımcının adı yazılarak 2.400.-ABD Doları tutarındaki avans bedelini (katılımcının iptal etmesi durumunda iadesiz) yatırmaları ve ilgili banka dekontunu Birliklerimizin 0232 4886100 no'lu faks numarasına ve efe.firat@egebirlik.org.tr e-posta adresine iletmeleri gerekmektedir.


Ayrıntılı bilgi için : Tarımsal Ürünler Şubesinden Efe FIRAT (0232 488 6138) ile iletişime geçilebilir.

3

Hırvatistan Aristo Hotel Satışı Hakkında Bilgi;

Türkiye İhracatçılar Meclisinden almış olduğumuz 12/03/2015 tarih ve 209-582 sayılı yazıda; Zagreb Havaalanı'na 4 km, Zagreb Fuar Merkezine 4 Km Aristos ve Otoyola 1 Km uzaklıkta olan Aristos Otelin satılacağı belirtilmekte olup, sözkonusu otel satışı ile ilgilenen firmalarımızın Zagreb Ticaret Müşavirliğimiz ile irtibata geçmeleri belirtilmektedir.

4

Avrupa Birliği Telafi Edici Vergi Soruşturması Hakkında Bilgi;

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden almış olduğumuz 11.03.2015 tarih ve 34008 sayılı yazıda; Avrupa Birsliği Komisyonu tarafından Hindistan menşeli "Dökme Demirden İnce ve Kalın Borular, İçi Boş Profiller” (73030010 ve 73030090 GTİP'li) ithalatına karşı 11Mart 2015 tarihinde bir telafi edici vergi soruşturması başlatıldığı belirtilmekte olup sözkonusu bildirim kapsamında mezkur soruşturma sonucunda uygulanabilecek olası bir telafi edici verginin söz konusu üründe AB'ye ihracatımız da göz önüne alınarak ihracatçılarımız için kayda değer bir rekabet avantajı yaratabileceği ifade edilmektedir.

5

Etiyopya Ticaret Heyeti Hakkında Bilgi;

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan alınan 10/03/2015 tarih 441 sayılı yazıda bahse konu; DEİK ve MÜSİAD organizatörlüğünde, 16-20 Mart tarihleri arasında ülkemize ziyarette bulunacak Etiyopya İşadamı heyetiyle ilişkin yazı ve katılımcı listesi ekte yer almaktadır.

EK: Yazı ve Heyet Listesi (3 Sayfa)

6

Bosna Hersek 6. Türk Ürünleri Fuarı Hakkında Bilgi;

İstanbul Ticaret Odası'ndan alınan 09/03/2015 tarihli yazıda bahse konu; 14-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında düzenlenecek Bosna Hersek 6. Türk Ürünleri Fuarının Saraybosna İş Forumu ile eş zamanlı olarak Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da gerçekleştirileceği belirtilmekte olup sözkonusu fuara ilişkin başvuru formu ekte sunulmuştur.

EK: Yazı, Duyuru ve Katılım Sözleşmesi (3 Sayfa)

7

Kazakistan Yatırım Projeleri Hakkında Bilgi;

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan alınan 06/03/2015 tarih 409 sayılı yazıda; Kazakistan Ulusal Yatırım ve İhracat Destek Ajansı tarafından iletilen ve Kazakistan makamları tarafından önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesi öngörülen 153 adet yatırım projesine ilişkin bilgiler ekte yer almaktadır.

EK: Yazı (1 Sayfa)

8

Fachpack 2015 Fuarı Ön Başvurusu Hakkında Bilgi;

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden alınan 09/03/2015 tarih 2051 sayılı yazıda bahse konu; Nürnberg/Almanya'da 29 Eylül-01 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olan "FACHPACK 2015” Uluslararası Ambalaj Makineleri ve Malzemeleri Fuarı” ilişkin yazı ve başvuru formu ekte yeralmaktadır.

EK: Yazı, Ön Başvuru Formu (2 Sayfa)

9

Güney Kore Telafi Edici Vergi Hakkında Bilgi;

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan 10/03/2015 tarih 32293 sayılı yazıda; Ülkemiz ile Güney Kore arasında imzalanan ve 01/05/2013 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nın Menşe Kuralları ve İşlemlerine İlişkin Protokolü uyarınca, tercihli ticarete konu ürünlerde, üçüncü ülke menşeli girdilerin gümrük vergilerinin ihracatçıya iadesine dayanan teşvik sistemine imkan tanındığı belirtilmekte olup, bu çerçevede, ülkemizden Güney Kore'ye ihraç edilen eşya bünyesinde kullanılan üçüncü ülke menşeli girdi için telafi edici verginin doğmadığı ifade edilmektedir.

 

10

DIŞ TİCARET TALEPLERİ HAKKINDA BİLGİ;

En güncel dış ticaret taleplerine Ekonomi Bakanlığına ait www.ekonomi.gov.tr adresli web sitesi üzerinden http://www.ekonomi.gov.tr/dtmdistalep/login.cfm adresindeki Dış Talepler Bülteni başlığı altından birliğimize üye olduğunuz sicil no ve vergi numaranızla giriş yaparak ulaşabilirsiniz.