1. Mali UluslararasıSanayi Fuarı Hk.

Sayın Üyemiz

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan yazıda, Bamako/Mali 'de ilk kez düzenlenmesi öngörülen 'Mali Uluslararası Sanayi Fuarı'na ülkemizin onur konuğu olarak davet edildiği ve söz konusu etkinliğin gerek Mali ile gerekse Afrika'da yer alan Mali'ye komşu ülkelerle gelişmekte olan ticari ilişkilerimiz açısından önem taşıdığı ifade edilmektedir.

Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından Milli Katılım organize edilecek Mali Uluslararası Sanayi fuarı 19-21 Nisan 2018 tarihleri arasında Bamako/ Mali'de düzenlenecektir.

Mali; ticari-ekonomik ve yatırım hizmetleri (inşaat, altyapı, sağlık, lojistik) alanlarında yatırıma ihtiyacı olan, Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyesi olması nedeniyle Batı Afrika'da 15 ülkeden oluşan yaklaşık 300 milyonluk bir havzaya gümrüksüz ulaşım olanağı sağlayan bir ülke olup bu ülkede yatırımcılarımız için göz ardı edilemeyecek cazip imkânlar bulunmaktadır.

Mali, 37.000.000 hektarlık kullanılmayan tarımsal araziyle bölgedeki en önemli sulanabilir tarım arazisi potansiyeline sahiptir. Ülke, gıda işleme (meyve, sebze, yağlı tahıl, fındık, şeker kamışı vb.) ve pamuk (Afrika'da 2. Üretici) gibi hammaddelerin işlenmesi için fırsatlar sunmaktadır. Mali et ihracatı, endüstriyel tabakhanesi, süt üretimi vb. yatırım fırsatları ile Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu'nun en büyüğüdür. Demir, çimento, kiremit, boya, donanım, mobilya vb. inşaat malzemeleri üretimi için de fırsatlar vardır. Afrika'nın üçüncü büyük altın üreticisi olan ülkede aynı zamanda demir, petrol, kireçtaşı, boksit ve fosfat vardır. İlaç sanayi ve bio-medikal ekipmanları, laboratuvar sarf malzemeleri ile ilgili yoğun talep bulunmaktadır. Söz konusu etkinlik, sadece bir ticari organizasyon olarak değerlendirilmeyerek ülkemizin etkin tanıtımı ile Türk ve Türkiye imajının anılan bölgede etkin olarak sunulabilmesini hedeflemektedir.

Söz konusu fuara katılım sağlayacak firmalar T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından 2017/4 sayılı karar kapsamında sağlanan teşviklerden yararlandırılacaklardır. Bakanlık tarafından belirlenerek web sayfasında ilan edilen; yer kirası, nakliye, ulaşım ve standa ilişkin giderlere karşılık olarak katılımcıya m² bazında ödenecek tutarın oranı %50 olup, üst limit 50.000.-Türk Lirası'dır. Başta tarım ürünleri işleme sanayi, pamuk işleme, su ürünleri işleme, inşaat malzemeleri, tüketim malları, madencilik, sağlık, lojistik, altyapı, enerji olmak üzere

her sektörden katılım önerilmektedir.

Bu kapsamda sözkonusu heyete katılacak firmaların en geç aşağıda belirtilen bilgiler kapsamında başvurularını 12 Mart 2018 Pazartesi gününe kadar UİB'e iletilmesi gerekmektedir.

 

Önemli Bilgiler

Katılım bedeli (üretici/imalatçı organizasyonları dahil): 300 Euro / m2

Online Başvuru Formu: https://goo.gl/KwK3s3

- Fuara katılan firmalar 2017/4 sayılı Karar kapsamında yurt dışı fuar katılımlarına sağlanan teşviklerden fuar sonrası yararlandırılacaklardır.

- Fuar katılımcısı firma, katılım toplam bedelinin tamamını Birliğimize ödeyecek ve Devlet Destek evraklarını Birliğimize teslim edecektir.

- Fuar katılımına ilişkin Devlet Desteği karşılığı tutar fuar sonrasında dosyanızın Birliğimizce incelenmesine müteakip herhangi bir eksik bulunmaması durumunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından doğrudan firmanın banka hesabına yatırılacaktır.

Katılım Ücretine Dahil Hizmetler

- Yer kirası

- Shell-scheme stand inşaatı ve standın standart malzemelerle genel dekorasyonu

- Sergi mallarının gümrükleme ve sigortalama işlemleri dahil gidiş-dönüş nakliyesi (numuneler tek gidiş olarak alınacaktır. Geri dönmeyecektir.)

- Elektrik, İnternet bağlantısı (ülke imkanları dahilinde)

- Fuar kataloğuna giriş (Birliğinizin kaydı yapılacaktır)

- Genel tanıtım giderleri

- Türk katılımcıları için hazırlanacak katalogda yer alma

- İçecek ikramları

- Genel güvenlik ve temizlik

Ödeme Koşulları

Mali Uluslararası Sanayi Fuarı için ödemeler tek veya 2 eşit taksitte yapılabilir. Ödeme Birlik hesabına banka havalesi yoluyla yapılacaktır.

Ödemenin Yapılacağı Banka Hesap No

Alıcı: Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği

Banka Adı: Türkiye Vakıflar Bankası Bursa Organize Sanayi Şubesi (398)

Euro Hesap No: 158048000610745

Euro IBAN: TR39 0001 5001 5804 8000 6107 45

TL Hesap No: 158007287985953

TL IBAN: TR14 0001 5001 5800 7287 9859 53

TL ödeme yapmanız halinde ödeme tarihinizdeki T.C. Merkez Bankası döviz satışı

kurunu baz alınız.

Nakliye:

Fuarın milli katılım nakliyesi Birliğimizce gerçekleştirilecek olup, ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Hava kargo yapılacağı için belirli limitler verilecektir. Ürünlerinizin özelliğine göre limitlerimizi esnetebiliriz.

Seyahat:

Uçak-otel –vize hizmetlerini içeren seyahat paketi için lütfen aslantasu@uib.org.tr mail adresi ile temasa geçiniz.

Ayrıntılı bilgi için :

Uğur ASLANTAŞ / Uzman

E-posta: aslantasu@uib.org.tr

Tel: 0224-2191000/ Dahili 1907

Nakliye bilgisi için:

Eyüp KUKLEN / Uzman

E-posta: kuklene@uib.org.tr

Tel: 0224-2191000/ Dahili 1905